شهردار ,توجه ,شهری ,آقای ,شورای ,ایشان ,آقای شهردار ,نادیده انگاشتن ,مدیریت شهری ,ریزی فیزیکی ,سیاست شهری

شهردار محترم ؛ زمان پوپولیسم؛ گذشته است. 

چند ماه پیش تیتر رسانه مکتوبی توجه من را معطوف خود کرد و آن اینکه از قول آقای شهردار محترم  یکی از شهرهای استان آذربایجان غربی بیان شده بود: من باید 4 سال شهردار باشم!!!!!

بلافاصله با مطالعه متن گزارش و تحلیل گفتمان نوشتار، ادبیات سلطه جویانه آقای شهردار متعجبم ساخت. تعجب بیشترم از این بود که این ادبیات و این شیوه نارسیستی، ناشی از کدام ذهنیت می تواند باشد. اینچنین یگانه فرض کردن خود برای تصدی مسند شهردار؛ از چند جهت غیر قانونی به نظر می رسد:

1- هیچ انگاری و عدم توجه به جایگاه شورا و از این رهگذر نادیده انگاشتن خود مردم شهر؛  مطابق با قانون شوراها (ماده 76 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شورای شهر و روستا مصوب 1/3/1375 و اصلاحات مصوب 1382 و 1386) انتخاب شهردار بر عهده شورای شهر است و همین شورا با نظارت بر عملکرد شهردار از منظر قانونی این توان و اختیار را دارد که او را استیضاح و از مسند مدیریت اجرایی و سیاست شهری بر کنار نماید(تبصره 4 همین ماده). اگر این اختیار بر عهدة شورای شهر است پس با چه استدلالی آقای شهردار می خواهد تا چهار سال حتماً حتماً شهردار بماند؟؟ نادیده انگاشتن شورا به مثابة نادیده انگاشتن مردمی است که ایشان را انتخاب  کرده اند. شاید افتتاح چند پل و روگذر و ... که خوشبختانه و از قضا در دورة ایشان کلید خوردند این توهم را بوجود آورده است که ناشی از مدیریت ایشان است. برای روشن شدن اذهان باید اذعان کنم این امر ناشی از همزمانی چندین اتفاق تاریخی است از جمله بالا رفتن درآمدهای نفتی و افزایش بودجه های عمرانی، خشک شدن دریاچة ارومیه و توجه دولت به جبران این خسران عظیم زیست محیطی، طرح قراردادهای فاینانس متقابل با پیمانکاران و ...

2- شیفتگی به قدرت و نادیده انگاشتن تخصص: به جرأت باید عرض کنم حضور آقای شهردار  با مدرک "کاردانی کتابداری" در مسند شهردار در شرایطی که چند صد مهندس شهرساز و برنامه ریز شهری و چندین فرد تحصیلکرده با مدرک دکتری در شهر  وجود دارد، اتفاق مبارکی برای شهر و شورای شهر نیست. این اقدام به معنی عدم توجه به سرمایه های انسانی است که زیربنای توسعه پایدار است. صد البته ما منکر توانایی های ایشان نیستیم اما اگر شما ( با توجه به تخصصتان)؛ شاید در مسند ریاست یک کتابخانه قرار می گرفتید بهتر بود تا در حضور اینهمه متخصص شهرسازی؛ شما شهردار باشید!!

3- آقای شهردار! شهر فقط ساختمان و پل و خیابان و پارک و اتوموبیل نیست. دوره برنامه ریزی فیزیکی(physical planning) و اتوموبیل - محور با روش شناسی و هستی شناسی پوزیتیویستی گذشته است. با گذار به دورة معروف به پسافوردیسم و پسامدرن، شهر با خاطره و ادبیات، با فرهنگ و اقتصاد سیاسی پیوند می خورد.

4- ضروری است اگر هم قرار باشد 4 سال شهردار بمانید حتماً گفتمان خود را تغییر دهید. موضوع مدیریت شهری مشارکتی( participatory city management) و مبتنی بر حضور فعال و موثر اجتماعات محلی را جدی بگیرید. مدیریت شهری ایران و لاجرم شهر ....، در همین دوره گذار پسافوردیسم بالاجبار بیشتر بر سیاست شهری متکثر، توسعة پایدار، توجه به سرمایه های  انسانی و به قول هابرماس، فیلسوف آلمانی، بر خرد ارتباطی(communitarian reason) و گفتمان ایده آل کلامی، اقتصاد توجه، برندسازی مکانی، انعطاف پذیری طرح های ساختاری به جای طرح های جامع و تفصیلی فعلی و ...  معطوف خواهد شد تا برنامه ریزی فیزیکی و ساخت چند پل....

منبع اصلی مطلب : وبلاگ دکتر عیسی پیری
برچسب ها : شهردار ,توجه ,شهری ,آقای ,شورای ,ایشان ,آقای شهردار ,نادیده انگاشتن ,مدیریت شهری ,ریزی فیزیکی ,سیاست شهری
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

آینا گروه : پوپولیسم شهردار